Czasem nie można zarządzać. Czas nic sobie nie robi z tego, że go nam brakuje, ani nie płynie szybciej, gdy niecierpliwie na coś czekamy. Czas mija i to jedyna obiektywna prawda, którą można o nim powiedzieć. Cała reszta związana z tym jak go wykorzystujemy, jest tak naprawdę zarządzaniem samym sobą.
Czym zatem jest osławione zarządzanie sobą w czasie? Niektórzy twierdzą, że polega ono na robieniu wielu rzeczy naraz lub robieniu większej liczby rzeczy w krótszym czasie. Inni, że to godzenie życiowych ról, tak, aby zachować równowagę. Są też tacy, którzy upatrują w nim kontroli nad swoim życiem i sposobem, w jaki je spędzamy.
Menedżer to osoba, która wie, jak robić rzeczy właściwie.
Gdybyś spojrzał na siebie jak na menedżera, którego głównym zadaniem jest efektywne wykorzystanie czasu, zapewne robiłbyś następujące rzeczy:
– dokładnie planował czas;
– prognozował jego wykorzystanie w najbliższym tygodniu i miesiącu;
mierzył, ile czasu potrzeba na wykonanie poszczególnych działań;
– prowadził statystki, aby optymalizować czas potrzebny na wykonanie poszczególnych czynności i dokonywać lepszych prognoz;
– liczył czas zmarnowany, aby go w przyszłości wyeliminować;
– używał profesjonalnych i zaawansowanych narzędzi, które pomogłyby ci w zarządzaniu sobą.
Innymi słowy, skupiałbyś się na tym, aby wykorzystać każdą minutę swojego życia w możliwie najefektywniejszy sposób.
Czy zatem robisz to wszystko?
Przecież jesteś menedżerem swojego czasu.
Czas w twoim życiu jest najważniejszy. Czy zatem planujesz i wykorzystujesz go efektywnie?
Jeśli nie, jesteś we właściwym miejscu, ponieważ na tej stronie, jak i na moim blogu piszę o różnych koncepcjach zarządzania sobą, narzędziach wspomagających ten proces oraz sposobach na jego usprawnienie. Jeśli natomiast już teraz świetnie radzisz sobie z zarządzaniem sobą w czasie, to czytaj dalej.
A teraz spójrz na siebie jak na Lidera swojego czasu. Czy dostrzegasz jakieś różnice?
Peter Drucker – twórca nowoczesnej koncepcji zarządzania – mawiał, że różnica między menedżerem, a liderem polega na tym, że menedżer wie jak robić rzeczy właściwie, ale lider wie, które rzeczy są właściwe do zrobienia. Ta zasada, jest prawdziwa również w przypadku zarządzania sobą w czasie.
Lider wie, które rzeczy są właściwe do zrobienia.
Kiedy patrzysz na siebie jak na lidera, przestajesz skupiać się tylko na tym jak zrobić więcej, szybciej, lepiej, jak być bardziej wydajnym i efektywnym, a zaczynasz zastanawiać się nad tym, czy to co robisz ma sens, co jest dla Ciebie ważne, jakie działania pomogą Ci najlepiej zrealizować cele, w jaki sposób najlepiej zainwestować swój czas i energię, aby długofalowo wygrywać w życiu. Patrzysz na czas, jak na najcenniejsze aktywo, którego sposób wykorzystania stanowi o jakości i sensie twojego życia.
Kiedy myślę o świadomym życiu, uważnym przydzielaniu czasu ludziom i sprawom, to brzmią mi w głowie zasłyszane niegdyś słowa, że czas to jedyna rzecz, której nigdy nie odzyskasz. Dlatego, gdy następnym razem, będziesz planował swój czas, zacznij od tego, co jest właściwe do zrobienia, co jest dla ciebie tak naprawdę ważne, a dopiero potem zastanów się jak to zrobić właściwie i efektywnie.
Dobrego tygodnia!
Anita Kowalska