×

Czy masz czasami wrażenie, że Twoje życie to jeden wielki rollercoaster, a Ty żyjesz jedynie siłą rozpędu? Dni i miesiące zlewają się ze sobą i nie masz pojęcia, jak to się stało, że znów są wakacje? Czy zdarza Ci się nie mieć czasu, by przystanąć na chwilę i zweryfikować, czy w ogóle zmierzasz we właściwym kierunku?

Wiele z nas organizuje swoje dni, prowadząc kalendarz lub tworząc listy zadań do zrobienia na kolejny dzień. Zapisujemy na nich zadania, które chcielibyśmy wykonać i mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć na nie czas. Słowo „uda” jest tu kluczowe, ponieważ lista zadań do zrobienia, pozbawiona wcześniejszej analizy, ma takie same szanse na terminowe wykonanie, jak wędrująca sterta ubrań do prasownia lub papierów do przejrzenia. Wszyscy je znamy, prawda? Gdy nie udaje się nam wykonać wszystkich podpunktów, przenosimy je na kolejny dzień, a potem na następny, aż z czasem „dzienna lista” wystarcza nam na na tydzień. Niektórzy po kilku tygodniach prób dochodzą do wniosku, że planowanie jest bez sensu, bo przecież „plany swoje, a życie swoje” albo, że to nie dla nich.

Dlaczego planowanie dzienne nie działa?  

 

Spójrzmy prawdzie w oczy – w ciągu jednego dnia nie da się zrobić wszystkiego, nawet mając całą motywację tego świata. Nie jest możliwe, by mając do dyspozycji zaledwie 24 godziny być proaktywnym w pracy, poświęcić czas na zabawę z dziećmi, uprawiać sport, zadbać o rozwój osobisty, a przy tym mieć dom jak z odcinka „Perfekcyjnej Pani Domu”. Nikt jednak nie mówi, że wszystko to musimy wykonać jednego dnia.  Co gorsze, skupianie uwagi wyłącznie na najbliższym dniu, sprawia, że stajemy się bardziej reaktywni, niż proaktywni. Częściej decydujemy się zająć sprawami, które głośniej zabiegają o naszą uwagę, niezależnie od tego, czy są ważne, czy tylko takie udają. Dzień, to zdecydowanie zbyt krótka perspektywa, aby zadbać o siebie i wszystko, co dla nas ważne, dlatego skończ z tworzeniem list zadań na następny dzień i zacznij planować tydzień.

Myślenie w kategorii tygodnia pozwala spojrzeć na życie bardziej strategicznie i znaleźć czas na to, co dla nas naprawdę ważne. Wymusza, abyśmy się na chwilę zatrzymali i świadomie przydzielili swój czas ludziom i sprawom. Co tydzień otrzymujesz nową szansę, aby dać pierwszeństwo swoim wartościom i celom, a nie temu, co najgłośniej krzyczy. Ponieważ nie określamy dokładnej daty wykonania poszczególnych zadań, każdy termin w obrębie danego tygodnia będzie dobry, co daje elastyczność i pozostawia miejsce na zdarzenia niezaplanowane, nagłe i pilne.

 

Jak zaplanować tydzień w 5 krokach?

1. ZATRZYMAJ SIĘ.

W każdy niedzielny wieczór lub poniedziałkowy poranek, zanim wpadniesz w wir tygodnia, niczym Alicja do króliczej nory, znajdź chwilę tylko dla siebie. Zrób z tego przyjemny rytuał, w ten sposób najszybciej zbudujesz nawyk planowania tygodniowego. Zaparz swoją ulubioną kawę lub herbatę, włącz muzykę, lub wręcz przeciwnie – zamknij się w pokoju i w ciszy zastanów się nad nadchodzącym tygodniem. Tak rzadko, w dzisiejszym świecie mamy okazję, aby się wyciszyć i sprawdzić, co u nas słychać, czego chcemy, do czego dążymy. Zapewnij sobie taką chwilę tylko dla siebie. Wyjmij kalendarz, wydrukuj Planer Tygodniowy (możesz go pobrać zapisując się na mój newsletter na końcu tego artykułu) i zastanów się, co zrobisz z nadchodzącym tygodniem. Jak się dzięki niemu zbliżysz się do życia, którego pragniesz.

Jest takie powiedzenie: „Jeśli chcesz wiedzieć, o czym myślałeś i co robiłeś rok temu – spójrz na swoje dzisiejsze rezulaty”. Każdy tydzień ma znaczenie. Jeśli koncentrujesz się na tym, co ważne, choćby dziś nie było pilne – długoterminowo wygrasz. Na swoją karierę, zdrowie, szczęście rodzinne, przyjaciół, czy charakter nie pracujemy przez 12 miesięcy, pracujemy na nie przez wiele, wiele lat. Dlatego tak ważne jest, aby obrać w życiu kierunek, wybrać właściwe cele i znaleźć narzędzie, które pomoże nam się na tym kierunku utrzymać. Planowanie Tygodniowe jest takim narzędziem.

 

To dzięki niemu osiągam swoje cele jeden za drugim, a przy tym mam czas na utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi, na rozwój osobisty, rozkręcanie po godzinach własnej firmy i wolontariat.

 

2. PRZEJRZYJ SWOJE CELE. Pamiętaj, że tylko te cele, którymi żyjesz na co dzień, masz szansę zrealizować. Dlatego swoje cele musisz mieć zawsze:

  • przed oczami
  • na uwadze
  • i w kalendarzu.

Pobierz Planer Tygodniowy i zacznij planowanie tygodnia od przepisania swoich celów. Zastanów się i zapisz, co możesz zrobić w tym tygodniu, aby przybliżyć się do ich realizacji? Cele, których nie masz w swoim kalendarzu i w swoich planach na następny tydzień, są jedynie mrzonkami i zaryzykuję stwierdzenie, że ich nie osiągniesz.

 

3. PRZEJRZYJ KLUCZOWE OBSZARY I USTAL PRIORYTETY.

W każdym momencie życia co innego jest dla nas ważne. To, co było ważne, gdy byliśmy na studiach, niekoniecznie jest ważne teraz, gdy masz już swoją rodzinę, pracę i kredyt na mieszkanie. Są takie okresy w życiu, jak sesja, zmiana pracy czy urodzenie dziecka, gdzie w naturalny sposób jedne sprawy dominują nad innymi. Nawet intuicyjnie swój czas przydzielamy przecież temu, co w danym okresie ma najwyższy stosunek ważności do pilności. Jest to całkowicie zrozumiałe. Ważne, aby być na bieżąco z naszymi wartościami i z tym, jakie obszary w życiu i jakie role społeczne są aktualnie dla nas dzisiaj najważniejsze.  Nigdy nie zapominaj, że nie to, co deklarujesz, ale to czemu faktycznie przydzielasz swój czas, określa to, co jest dla Ciebie ta naprawdę ważne. Co tydzień wybierz z ważnych dla Ciebie obszarów, te o które zadbasz w nadchodzącym tygodniu. Zastanów się jaką jedną rzecz możesz zrobić w tym tygodniu w obszarze pracy, biznesu, zdrowia, rodziny, związku, rozwoju osobistego, czy wolontariatu, aby zadbać o ten obszar swojego życia lub rozwinąć się w roli: managera, partnera, rodzica, przyjaciela, czy wolontariusza?

 

4. ZAPLANUJ ODNOWĘ TYGODNIOWĄ.

Zaplanuj, co zrobisz w nadchodzącym tygodniu, w ramach odnowy w 4 obszarach: ciała, duszy, umysłu i relacji z innymi ludźmi. Odpoczynek jest dla nas tym, czym paliwo dla samochodu – nie zatankujesz, nie pojedziesz. Często problemem nie jest czas, ale brak energii do działania. Jeśli biegniesz, nie znajdujesz czasu na odnowę – wypalasz się. Ważne, aby uświadomić sobie, że potrzebujemy regeneracji nie tylko w obszarze ciała, ale również ducha, umysłu i relacji z innymi. Dlatego w każdym tygodniu zaplanuj czas na odnowę w każdym z czterech obszarów.

 

5. SPRAWDŹ KALENDARZ.

„Życie to sztuka wyboru” – to moim zdaniem najmądrzejsze, co powiedziano o efektywności osobistej. Dlatego nadszedł czas na najważniejszy krok. Spójrz w swój terminarz. Czy masz zaplanowane jakieś wyjazdy, spotkania, wizyty u lekarza? Jakie czynności (np. obowiązki domowe) musisz wykonać osobiście, ponieważ nie możesz ich oddelegować lub zapłacić komuś za ich wykonanie? Zastanów się, ile realnie masz czasu po odjęciu rzeczy, które są ważne i pilne?

Dokonaj ostatecznego wyboru i zdecyduj, które z zaplanowanych zdań wykonasz w ciągu najbliższego tygodnia, z których zrezygnujesz, a które zrobisz w innym terminie. Zapisz je na kartce, w kalendarzu, Planerze Tygodniowym lub gdziekolwiek, gdzie często zaglądasz. Odhaczaj na bieżąco to, co zrealizujesz, a jeśli okaże się, że zaplanowałeś za dużo, w kolejnym tygodniu zoptymalizuj swoje plany.

Jeśli w każdym tygodniu uważnie przydzielasz swój czas ludziom i sprawom, to w kolejnym będziesz miał możliwość skorygować obrany kurs, „nadrobić” w innym obszarze życia, który ostatnio świadomie odłożyłeś na bok. Nawyk cotygodniowego planowania nie pozwoli Ci zboczyć z obranego kursu, a Planer Tygodniowy – niczym kompas – będzie nawigował Cię w trakcie całego tygodnia.

All rights reserved @Anita Kowalska 2018 | Polityka prywatności i plików cookies

PREZENT DLA CIEBIE

Pobierz Planer Tygodniowy i poukładaj swoje życie

Skoncentrujesz się na celu

Zadbasz o swoje kluczowe obszary

Nie zboczysz z obranego kursu

Zaplanujesz czas na odnowę w 4 obszarach